چگونه سایت بسازیم؟

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0اشتراک گذاری :

در این مقاله ایراوب همراه شماست تا در چهار مرجله ساده، اینکه چگونه سایت بسازیم را به زبان خیلی ساده توضیح دهیم.

چگونه سایت بسازیم؟

# ۱. انتخاب بستر های نرم افزاری مناسب برای وب سایت

ساخت یک سایت درست شبیه ساخت یک خانه مسکونی است که باید بروی یک بیس محکم و مطمئن بنا شود. اگر این بیس و پایه به اندازم کافی محکم نباشد مطمئنا باعث مشکلاتی در آینده خواهد شد. بنابراین، دقیقا چه یک پلت فرمی برای وب سایت مناسب است؟

در روزهای اولیه اینترنت تمامی صفحات وب به صورت استاتیک و با HTML کنترل میشد ولی با پیشرفت دنیای وب در سال ۲۰۱۶ می بینیم که سیستم های مدیریت محتوای زیادی پیشرفت کرده اند که خیلی راحت می توان تنها با یک کشیدن و انداختن المان ها در جای مناسب یک وب سایت داینامیک ساخت و به راحتی آن را به روز کرد.
از جمله این سیستم های مدیریت محتوا می توان به وردپرس، جوملا و دروپال نام برد که از محبوبیت بیشتری در بین توسعه دهندگان وب برخودارند.
یک سیستم مدیریت محتوا به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی و بدون داشتن هیچگونه دانش برنامه نویسی، یک وب سایت حرفه ای بسازد و خیلی راحت آن را بروزرسانی کند.

۳ سیستم مدیریت محتوای محبوب در سال ۲۰۱۶ :

مقایسه سیستم های مدیریت محتوا

همانطور که ملاحظه می کنید سیستم مدیریت محتوای وردپرس تا کنون ۵۸ درصد از کاربران را به خود جلب کرده است و بسیار از کسب و کار های کوچک و بزرگ و بسیاری از وب سایت های مورد علاقه شما توسط این سیستم راه اندازی شده است.
در اینجا می توانید آمار سایت W3Techs را ملاحظه بفرمایید
در واقع به طور تقریبی از هر ۶ وب سایت در دنیای وب یکی از وردپرس قدرت می گیرد.
حال چرا وردپرس تا این حد خوب در بین توسعه دهندگان و کاربران عادی جا افتاده است؟

مهمترین مزایای وردپرس عبارتند از:

 •  سئو بسیار قوی در مقایسه با سایر اسکریپت های آماده
 •  سادگی کارکردن با بخش مدیریت محتوا
 •  انعطاف پذیری قابل توجه
 •  وجود قالب های رایگان بسیار زیاد در سراسر وب
 •  سادگی ایجاد پوسته و قالب جدید در وردپرس
 •  دریافت نسخه های جدید به صورت خودکار
 •  وجود افزونه های بسیار زیاد برای کاربردهای مختلف
 •  امکان کدنویسی و توسعه وردپرس به زبان php در نهایت سادگی
 •  رایگان است

# ۲. انتخاب نام دامنه برای وب سایت شما

ثبت و انتخاب نام دامنه یا آدرس سایت می تواند در نگاه اول کاری خسته کننده باشد ولی وقتی هدفمند بررسی شود می تواند کاملا جذاب و سرگرم کننده باشد. نام دامنه یک شناسه منحصر به فرد است که ترافیک را به وب سایت هدایت می کند. حال برای اینکه نام سایت خوب ثبت کنیم چه معیارهایی را باید مدنظر قرار دهیم ؟

 • آیا نام دامنه مربوط به محتوای وب سایت است؟
 • آیا نام دامنه انتخابی به راحتی تلفظ می شود ؟
 • آیا دامنه انتخابی کوتاه و دقیق است؟

وقتی نام دامنه را انتخاب کردید می توانید به سایت یکی از شرکت های هاستینگ مراجعه و از آزاد بود آن اطمینان حاصل کنید. قیمت تقریبی دامنه آی ار در ایران چیزی حدود ۶ الی ۸ هزار تومان در سال است و انچنان هزینه بالایی نیست.

# ۳. انتخاب یک فضای میزبانی مناسب ( هاست )

خرید هاستینگ این روزها برای کاربران مفهومی جدید پیدا کرده و تنها خرید فضا هاستینگ برای مدیریت ایمیل های pop3 و یا آپلود فایل ها نیست ، مفهوم جدید خدمات هاستینگ (میزبانی وب) فراهم شدن بستری مناسب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است . امروزه خدمات میزبانی وب با تاثیر غیر مستقیم خود بر کسب و کارهای اینترنتی و کسب درآمد اینترنتی تبدیل به پایه های راه اندازی کسب و کار و تجارت الکترونیک شده است .
مام میزبانان وب(Web Hosting) خدمات مشابهی ارائه می کنند. یک شخص یا یک شرکت ، صفحات وب خود را بر روی سرویس دهنده(server) میزبان قرار می دهد و تمام مردم جهان از طریق مرورگر خود آن صفحات را می بینند. ولی متاسفانه این کل قضیه نیست. کیفیت و کارائی یک سایت وب به پهنای باند ، امکانات سرویس دهنده و ساختار فنی شرکت میزبان بستگی دارد. میزبانی به شکل های مختلفی ارائه می گردد. میزبانی اشتراکی (Shared Hosting)، میزبانی اختصاصی(Dedicated Hosting) و اشتراک جا برای سرویس دهنده (CoLocation)، بعلاوه هزاران پارامتر دیگر برای هر روش.

برخی از ویژگی های یک هاست خوب

قابلیت اطمینان

هنگام انتخاب میزبان وب ، باید به اندازه ، سرعت ، تنوع ارتباط اینترنت ، سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده میزبان توجه کنید. قابلیت اطمینان بسیار مهم است. آیا زمان بالا بودن(UpTime) سرویس دهنده از زمان پایین بودن(DownTime) آن بیشتر است ؟ همچنین زمان پاسخگوئی میزبان نیز بسیار مهم است. کیفیت و استاندارد منبع انرژی اضطراری و همچنین امنیت سرویس دهنده حائز اهمیت است. اما یکی از مهمترین پارامتر های لازم که در زمان انخاب میزبان در نظر می گیرید ، کیفیت و سطح خدمات مشتری است.
خدمات مشتری ۲۴ ساعته
ارائه ۲۴ ساعته خدمات مشتری شعار بیهوده ای است مگر اینکه افرادی که به تماسها پاسخ می دهند ، در زمینه رایانه ، حرفه ای باشند. سطح فنی مسئول پاسخگوئی ساعت ۴ صبح چقدر است ؟ چطور به مهندس فنی در زمانهای غیر کاری می توان دسترسی داشت ؟ آیا مهندس کشیک از طریق سیستمPager از اشکال سیستم خبردار می شود ؟ این موارد در سایت های کوچک اهمیت زیادی نخواهد داشت ولی در سایت های بزرگ و حجیم مهم و حیاتی است.
زمان پاسخگوئی
زمان مطمئن بالا بودن سرویس دهنده
یکی از مهمترین پارامترها وجود چند منبع اینترنت برای شرکت میزبان است. برای اینکه حداکثر زمان بالا بودن سرویس دهنده ها بدست آید ، باید چند ارتباط بین المللی اینترنت وجود داشته باشد. به این ترتیب ، وقتی یکی از ارتباط ها قطع شود ، حداقل یک ارتباط دیگر وجود دارد که سرویس دهنده به کار خود ادامه دهد و سایت شما بالا بماند.برخی شرکتهای میزبان ادعا می کنند که پهنای باند نامحدود دارند. این قضیه کاملا غیر واقعی است چون هیچکس چنین پهنای باندی نمی تواند داشته باشد. اگر سایت شما ترافیک بسیار بالائی داشته باشد ، شرکت میزبان یا پول بیشتری طلب خواهد کرد یا سایت شما را متوقف خواهد نمود. این پارامتر بسیار حیاتی است. خرابی سرویس دهنده ها یک واقعیت زندگی است. همه پیام“…Server not responding” را بارها دیده اند. شرکت میزبانی که خرابی سرویس دهنده ها را پذیرا باشد ، پذیرای شکست است. یک شرکت مسئول باید بداند که خرابی سرویس دهنده ها جزئی از عملیات روزانه تجارت آنها است و باید با این مسئله خیلی باز برخورد کنند. سایت شما باید در ۹۸ درصد زمانها قابل دسترس باشد.
محافظت در مقابل قطع برق
آیا شرکت میزبان به باطری یا ژنراتور مجهز است ؟ اگر به باطری متکی هستند ، در چه فاصله زمانی باطری ها شروع به کار می کنند ؟ اگر سویچ درست اتفاق نیافتد ، سایت شما تا بالا آمدن سرور ها ، قابل دسترس نخواهد بود.
حفاظت در مقابل بلایای طبیعی
ممکن است برای یک شخص فنی زیاد مهم نباشد ولی یک تاجر حتما در مورد مقاومت محل نگه داری سرویس دهنده های شرکت میزبان در مقابل سیل ، زلزله و سایر عوامل طبیعی سوال خواهد کرد.
میزان امنیت سرویس دهنده ها
این پارامتر هم خیلی مهم است. سیاست ها و تنظیمات امنیتی شرکت چگونه است ؟ آیا دیوار آتش (FireWall) در شبکه وجود دارد ؟ آیا متخصص امنیت در تیم آنها وجود دارد ؟ میزبانانی که این امکانات را ندارند در مقابل خراب کاران (Hacker) آسیب پذیر خواهند بود.

# ۴. نصب و راه اندازی وردپرس

حال که میزبان وب خود را انتخاب کردید کافی است وردپرس را بروی هاست خود پیاده و راه اندازی کنید. برای نصب وردپرس می توانید از راهنمای سایت وردپرس فارسی استفاده کنید که به نصب ۵ دقیقه ای وردپرس معروف است.

تبریک می گم سایت شما ساخته شده است!

مطمئنا شما در ابتدای راه هستید و برای توسعه و پیشرفت سایت نیاز به یک سری بهینه سازی ها خواهید داشت، به طور مثال برای اینکه سایت شما در نتایج اول گوگل ظاهر شود یک سری اصول و تکنیک ها باید بکار گرفته شود تا این اتفاق بیفتد. ایراوب در تمامی این مراحل می تواند در کنار شما باشد تا شما یک وب سایت خوب و حرفه ای داشته باشید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

شما هرگز تنها نیستید …

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0اشتراک گذاری :

  نظرات


نام :
ایمیل :